Wyszukiwarka obiektów
rodzaj obiektu
miejscowość

Janów Podlaski - nowe centrum konferencyjne

Janów Podlaski - nowe centrum konferencyjne
2015-10-09
W Janowie Podlaskim trwa rozbudowa i rewitalizacja pałacu biskupów łuckich. W dawnym pałacu powstanie centrum konferencyjno - hotelowe, przy obiekcie powstanie kompleks zabudowy mieszkaniowo - letniskowej.

Zamek biskupów łuckich przez wiele lat był obiektem niezagospodarowanym i popadał w ruinę. W 2013 roku obiekt przejął inwestor ARCHE z siedzibą w Warszawie, pojawiła się wówczas szansa na przywrócenie pałacowi dawnej świetności. Rozpoczęto proces rewitalizacji zamku. Przewidywana termin ukończenia prac to wiosna 2016.

Zamek biskupów łuckich został zbudowany w północno - zachodniej części Janowa Podlaskiego, w jego starej, historycznej części. Obiekt położony jest w dolinie Buga, sam pałac został wzniesiony na sztucznie usypanym wzgórzu, był otoczony fosami. Od zachodniej strony zamek był oblany rzeką Krzywulą, którą od północno - zachodniej części jest połączona z rzeką Czyżówką. Geograficznie zamek jest położony na granicy mikroregionu Równina Łukowska i mikroregionu Podlaski Przełom Bugu.

Zamek jest otoczony parkiem ze starodrzewem oraz fosą. Części budowli otoczona była fosą, na której zachował się most, zachowały się również oficyna i historyczna brama. W bliskiej odległości od zamku znajdują się zagłębienia, w których niegdyś znajdowały się stawy.

Zamek w Janowie zajmuje łączną powierzchnię. 40 ha. W skład całego obiektu wchodzi pałac - główny budynek zamku, wraz z dobudowanym korpusem głównym, łączącym oficyny, ponadto został odbudowany budynek stajni cugowej, w którym ma się znajdować SPA. Historyczne stawy zostały zrekonstruowane. W zachodniej części mieścić się będzie podzamcze z budynkami mieszkalnymi i parking dla 180 samochodów i 4 autokary. Wszystkie budynki i podzamcze będzie połączone podziemnym przejściem.

Cały obiekt ma być przekształcony w Centrum Hotelowo - Konferencyjne, w skład którego wchodzić będzie zaplecze noclegowe, zaplecze konferencyjne i SPA (z krytym basenem rekreacyjnym, centrum rehabilitacyjnym). W części mieszkalnej zlokalizowanej na podzamczu będzie się znajdować 40 domów w zabudowie szeregowej o wysokim standardzie. W części mieszkalnej zamku powstanie 70 pokoi hotelowych i 10 apartamentów historycznych. Pod dziedzińcem zamku zaplanowana jest sala konferencyjna o powierzchni 800m2, z możliwością stworzenia własnego układu, maksymalna ilość to 12 sal. W części konferencyjnej znajdować się będzie duże foyer.

Właściwa część zamkowa przechodzi gruntowaną konserwację i rekonstrukcję, adaptację do pełnienia funkcji hotelowych i konferencyjnych w części nadziemnej i podziemnej. W planach jest dobudowa głównego korpusu zamku, który nie zachował się do czasów współczesnych, a istnienie, którego potwierdziły badania wykopaliskowe. Ta część zostanie wybudowana ze współczesnych elementów granitowych, tak by można było odróżnić części oryginalne od dobudowanych. Na jednym ze skrzydeł zachowały się zdobienia w postaci sztukaterii i gzymsów, które stanowią podstawę dla prac rekonstrukcyjnych. Stajnia cugowa, w której znajdować się będzie SPA została zburzona, ze względu na stan techniczny, a w jej miejsce wybudowano nowy zrekonstruowany budynek.

Na podzamczu powstanie zespół zabudowy mieszkaniowej, który znajdować się będzie pomiędzy stawami, a parkingiem. Zabudowa mieszkaniowa to 40 domów w zabudowie szeregowej. Domy będą zbudowane w czterech zespołach z widokiem na zamek oraz na dziedziniec i zabytkową bramę. Zabudowa będzie nawiązywać do zabudowy folwarcznej.
Współpracują z nami:
  • Gdańsk Convention Bureau
  • Szkolenia biznesowe, ze sprzedaży, miękkie konferencje